Din leverantör när kulören räknas

Ända sen starten 1988 har Largo Innova AB utvecklat programvaror för kulörkontroll, receptframtagning, hantering av recept och brytmaskiner som används över hela världen. Hösten 2017 var det äntligen dags för en egen “dotter” att se dagens ljus för att kunna ge bästa support och produkter för dig som arbetar med kulörer och ytskikt av olika slag.

Vi har lång erfarenhet av färgteknik och mät- och testinstrument för kulörmätning och ytbedömning. I sortimentet finns allt från små handhållna kontrollinstrument till kompletta system för industriproduktion. Behöver du en speciallösning hjälper vi givetvis gärna till. Hos oss hittar du även brytmaskiner, skakmaskiner, applikatorer och appliceringskort, glansmätare, viskositetsmätare, skikttjockleksmätare, färgkartor mm och naturligtvis våra ljusskåp Ortospectra och Minispectra som tidigare producerades av Largo AB.

Våra servicetekniker är specialutbildade och ackrediterade för reparationer, underhållsservice och certifiering av de mätinstrument, brytmaskiner och skakmaskiner vi levererar. Vi erbjuder även olika utbildningar i färgteknik, från grundutbildning om kulörkontroll till specialanpassade efter ert behov, på plats hos er eller vårt huvudkontor i Kungsbacka, ca 20 km söder om Göteborg.

Our team

Stefan Sundvisson

Stefan Sundvisson

Sälj & Support

+46 70-925 49 35

stefan@innovanordic.se

Alf Karlsson

Alf Karlsson

Sälj & Support

+46 70-925 49 34

alf@innovanordic.se

Roger Håman

Roger Håman

Sälj & Support

+46 70-925 49 41

roger@innovanordic.se

Jon Tillander

Jon Tillander

Sälj & Support

+46 70-925 49 43

jon@innovanordic.se

Erika Jenneborn Nilsson

Erika Jenneborn Nilsson

Sälj & Support

+46 300-51473

erika@innovanordic.se

Joakim Strauss

Joakim Strauss

bryt- & skakmaskiner

+46 70-925 49 48

joakim@innovanordic.se

Cheng Wang

Cheng Wang

Service mätinstrument

+46 70-925 49 39

cheng@innovanordic.se