Din partner när ytans utseende räknas

Från starten 1988 har Largo Innova AB utvecklat programvaror för kulörkontroll, framtagning och hantering av recept samt brytmaskiner, som används över hela världen. Hösten 2017 var det äntligen dags för en egen “dotter”, Innova Nordic AB. Vårt fokus är att kunna erbjuda bästa support och produkter för dig som arbetar med kulörer och ytskikt av olika slag.

Vi har lång erfarenhet av färgteknik och mät- och testinstrument för kulörmätning och ytbedömning. I sortimentet finns allt från små handhållna kontrollinstrument till kompletta system för industriproduktion. Behöver du en speciallösning hjälper vi givetvis gärna till. Hos oss hittar du även brytmaskiner, skakmaskiner, applikatorer och appliceringskort, glansmätare, viskositetsmätare, skikttjockleksmätare, färgkartor mm. För visuell kulörkontroll har vi även våra ljusskåp Ortospectra och Minispectra.

Våra servicetekniker är specialutbildade och ackrediterade för reparationer, underhållsservice och certifiering av mätinstrument, brytmaskiner och skakmaskiner. I första hand de modeller vi levererar men även andra fabrikat.

Vi erbjuder även olika utbildningar i färgteknik, från grundutbildning om kulörkontroll till specialanpassade efter ert behov. Kurserna sker på plats hos er, på St Jörgens Park i Göteborg eller vårt huvudkontor i Kungsbacka, ca 20 km söder om Göteborg.

Our team

Stefan Sundvisson

Stefan Sundvisson

Sälj & Support

+46 70-925 49 35

stefan@innovanordic.se

Jon Tillander

Jon Tillander

Sälj & Support

+46 70-925 49 43

jon@innovanordic.se

Roger Håman

Roger Håman

Sälj & Support

+46 70-925 49 41

roger@innovanordic.se

Erika Jenneborn Nilsson

Erika Jenneborn Nilsson

Sälj & Support

+46 300-51473

erika@innovanordic.se

Joakim Strauss

Joakim Strauss

Service bryt- & skakmaskiner

+46 70-925 49 48

joakim@innovanordic.se

Patrik Sabzandam

Patrik Sabzandam

Service maskiner & instrument

+46 70-925 49 38

patrik@innovanordic.se

Cheng Wang

Cheng Wang

Service mätinstrument

+46 70-925 49 39

cheng@innovanordic.se